Wiatrówki i ich bezpieczne używanie oraz przechowywanie.

Pasja związana ze strzelectwem wymaga również znajomości podstawowych zasad bezpieczeństwa. Każdy, kto strzela z wiatrówek zna te zasady i wie, że zawsze jest odpowiedzialny za swoją broń, niezależnie od tego czy znajduje się ona w jego rękach czy w rękach innej osoby. Właściciel broni jest za nią odpowiedzialny nawet wtedy, gdy jest ona używana bez jego pozwolenia.

Wiatrówkę zawsze należy traktować tak, jakby była ona naładowana. Lufa powinna być skierowana w ziemię. Broń powinno się ładować tylko wtedy, gdy jest się gotowym do strzału i ma się pewność, że ten strzał będzie bezpieczny. Jeśli broń jest naładowana, a strzał nie został oddany bezwzględnie należy broń rozładować w kierunku ziemi. Bezpiecznik jest tylko urządzeniem mechanicznym dlatego nie należy ma bezgranicznie ufać. Najlepszym zabezpieczeniem broni jest jej rozładowanie. Wiatrówki nie należy zostawiać bez opieki. Zanim podniesiemy broń i weźmiemy ją do rąk upewnijmy się, że nie jest naładowana. Każdy strzał powinno poprzedzić zastanowienie się, czy będzie on bezpieczny. Warto wziąć pod uwagę również rykoszet, który może zmienić tor lotu śrutu.

Wiatrówki powinny być również przechowywane w odpowiedni sposób. Zanim broń zostanie schowana do schowka musi być rozładowana i nie napięta. Broń powinna być przechowywana oddzielnie ze śrutem, w miejscu niewidocznym. Ważne jest również przechowywanie broni w miejscu niedostępnym dla dzieci. Szafka albo pomieszczenie będące miejscem jej przechowywania powinny być zamknięte.

wiatrĂłwki


Wyślij wiadomość